Pavasarį – paukščių gripo rizika

Prasidėjus pavasarinei paukščių migracijai, Kretingos valstybinės maisto ir veterinarijos (Kretingos VMVT) specialistai primena apie išliekantį paukščių gripo pavojų naminiams ir laukiniams paukščiams.

Nors Lietuvoje paukščių gripo atvejų šiemet nenustatyta, visada išlieka rizika jam patekti ir į mūsų šalies teritoriją. Todėl labai svarbu, kad naminių paukščių laikytojai įvertintų galimos ligos grėsmę ir laikytųsi visų biologinio saugumo reikalavimų.

Didžiausia grėsmė paukščių gripo virusui plisti kyla pavasarinės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo – balandžio mėn.). Ligą dažniausiai perneša šiuo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai užsikrečia per užterštą lesalą ar vandenį, nors virusas gali būti perduodamas ir per inventorių, rūbus ar avalynę.

Kretingos VMVT informuoja, kad naminius vandens paukščius pavasarinės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (taip pat ir rudeninės – rugsėjo – spalio mėn. ) privaloma laikyti pastatuose ir neišleisti jų į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz.: lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu).

Požymiai, leidžiantys įtarti gripą: paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse, sutrinka koordinacija. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių.

Kretingos VMVT primena, kad pastebėjus paukščių ligoms būdingus požymius, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį, reikia pranešti Kretingos VMVT telefono numeriu (8 445) 78 524 arba visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.


Kretingos VMVT