Kretingos rajone skelbiama gripo epidemija

Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu nuo 2018 m. vasario 12 dienos Kretingos rajono savivaldybės teritorijoje skelbiama gripo epidemijos pradžia.

Epidemijos metu nurodoma neplanuoti naujų masinių renginių savivaldybėje, o vykdant anksčiau suplanuotus ir suorganizuotus renginius, jeigu jų neįmanoma atšaukti, įvertinti galimą riziką, apie tai informuoti renginių dalyvius ir lankytojus, laikytis rekomenduojamų asmens apsaugos priemonių.

Įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovams nurodoma vykdyti Pasirengimo gripo pandemijai priemonių plane numatytas priemones, patvirtintas Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2017 m. sausio 6 d. įsakymu Nr. A1-8 „Dėl Kretingos rajono savivaldybės pasirengimo gripo pandemijai priemonių plano tvirtinimo“, kol sergamumas gripu sumažės ir bus paskelbta gripo epidemijos pabaiga.

Apie gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų profilaktiką ir elgesį gripo epidemijos metu informuoti gyventojus įpareigotas Kretingos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kas yra gripas?

Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5–10 proc. gyventojų. Lietuvoje sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens-žiemos sezonu.

 

Kaip apsisaugoti nuo gripo?

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui.

Pasiskiepyti nuo gripo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja daugumai žmonių, o ypač šiems rizikos grupių asmenims:

 • 65 m. ir vyresniems asmenims;
 • nėščiosioms;
 • asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose;
 • asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
 • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

 

Gripo virusui būdinga dažna antigeninė kaita (genetinės mutacijos), kas lemia gripo viruso savybių kaitą. Todėl PSO nuolat seka gripo virusų kaitą ir kiekvienais metais prognozuoja labiausiai paplitusias viruso padermes bei rekomenduoja būsimojo sezono vakcinos antigeninę sudėtį šiaurės ir pietų pusrutuliui. Be to, žiemos metu žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti gripo virusui.

 

Dėl to rekomenduojama:

 • dažnai plauti rankas;
 • vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
 • vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
 • kosint ir čiaudint prisidengti burną;
 • neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
 • gerai vėdinti patalpas;
 • susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.